Premyera — “Anatomiya” elmi proqramı
Sciencely. Baku 2019-cu ilin payızından etibarən interaktiv elmi proqramlar keçirir. Layihənin arxasında “Mendeleyev Cədvəli”, “Böyük Elmi Kəşflər”, “Elmi Yeni İl”, “Sualtı Dünya”, “Cərrahiyyə”, “Elektrik”, “Zoologiya”, “Astronomiya”, “Planeti Xilas Et” və digər proqramlar dayanır. Artıq 4 ildir ki, Sciencely. Baku kimya, biologiya və təbiət elmləri üzrə elmi yay düşərgələri və dərnəklər təşkil edir.
Anatomiya” insan bədəninin quruluşuna iki saatlıq interaktiv səyahətdir. Quru nəzəriyyə əvəzinə uşaqlar orqan modellərini yığacaq, təcrübələr aparacaq və ürəyin, beynin, böyrəklərin, əzələlərin və oynaqların necə işlədiyini araşdıracaqlar.
HƏR ŞEY NECƏ QURULUB?
Uşaqlar yaş qruplarına uyğun olaraq kiçik komandalara bölünürlər (10–12 nəfər). Hər komanda dörd laboratoriyanın hər birində 25 dəqiqə keçirir: fərziyyələr irəli sürür, təcrübələr aparır və nəticələr çıxarır. Proqram tam interaktivdir — hər bir uşaq tapşırıqları öz əlləri ilə yerinə yetirir.
Proqram M.V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin gənc alimləri və elmin populyarlaşdırıcıları tərəfindən hazırlanıb.
7–14 yaşlı uşaqlar üçün süjet: insan bədəni hər bir orqanın öz vəzifəsini yerinə yetirdiyi mürəkkəb bir mexanizmdir. İki saat ərzində iştirakçılar orqanizmi həm bioloq, həm də mühəndis kimi araşdıracaqlar: beynin məlumatı necə qəbul etdiyini, ürəyin qanı necə dövr etdirdiyini, böyrəklərin mayeni necə süzdüyünü, əzələ və oynaqların isə hərəkəti necə dəqiq mexanikaya çevirdiyini öyrənəcəklər.
“BAŞ” LABORATORİYASI
Beynin hiss orqanlarından gələn siqnalları necə qəbul etdiyini araşdıracaq, gözün analoqunu yığacaq və tor qişanın, büllurun, çöp və konus hüceyrələrinin nə işə yaradığını anlayacağıq.
“DÖŞ QƏFƏSİ” LABORATORİYASI
İşləyən ürək modeli yığacaq, öz ürək qapağımızı hazırlayacaq və bu orqanı süni şəkildə əvəz etməyin niyə bu qədər çətin olduğunu başa düşəcəyik.
“QARIN BOŞLUĞU” LABORATORİYASI
Həzm, ifrazat və sidik-ifrazat sistemlərinin işini araşdıracaq, nefronların harada yerləşdiyini öyrənəcək və işləyən böyrək modelini yaratmağa çalışacağıq.
“ƏTRAFLAR” LABORATORİYASI
Skeletə mexanika baxımından yanaşacaq, əzələlərin optimal birləşmə nöqtələrini tapacaq, oynaqların işini araşdıracaq və qolları və ayaqları sürət və dəqiqliklə yığmaq üzrə yarışacağıq.
5–6 YAŞLI UŞAQLAR ÜÇÜN «Mikroskop altında elm»
Daha kiçik qruplar və daha çox müəllim və asistentin olduğu ayrıca marşrutlar: hər uşaq maksimum diqqət alır. Təcrübələr yaşa uyğun və təhlükəsizdir, amma eyni zamanda maraqlıdır. Uşaqlar mikroaləmə daxil olur, tanış strukturları böyük böyütmə altında öyrənir və bitki hüceyrəsinin quruluşunu araşdırır.
Uşaqlar laboratoriyalarda işlədiyi müddətdə böyüklər tematik elmi viktorinada iştirak edə bilərlər: erudisiya və məntiq sualları, cavabların izahı, maraqlı elmi hekayələr və qalib üçün xüsusi hədiyyə.
Valideynlər üçün proqram ödənişsizdir, bilet yalnız uşaq üçün alınır.
Vacib: valideynlər üçün proqram yalnız rus dilində keçirilir.
* 26 sentyabr, 11:00 (5–6 yaş — rus dili, 7–10 yaş — rus dili)
* 26 sentyabr, 14:00 (5–6 yaş — rus dili, 11–14 yaş — rus dili)
* 26 sentyabr, 17:00 (5–6 yaş — ingilis dili, 7–10 və 11–14 yaş — rus və ingilis dilləri)
Vacib! Hər proqramdan əvvəl kiçik bir kvest keçirilir. İştirak etmək üçün 30 dəqiqə əvvəl gəlməyi tövsiyə edirik.

Sciencely. Baku проводит интерактивные научные программы с осени 2019 года. За плечами проекта — программы «Таблица Менделеева», «Великие научные открытия», «Научный Новый год», «Подводный мир», «Хирургия», «Электричество», «Зоология», «Астрономия», «Спасти Планету» и другие. Уже 4 года подряд Sciencely. Baku проводит научные летние лагеря и кружки по химии, биологии и естественным наукам.
«Анатомия» — это двухчасовое интерактивное погружение в устройство человеческого тела. Вместо сухой теории дети будут собирать модели органов, проводить эксперименты и разбираться, как работают сердце, мозг, почки, мышцы и суставы.
Дети делятся по возрастам на небольшие команды (по 10–12 участников). Каждая команда проводит по 25 минут в четырёх лабораториях, где ребята выдвигают гипотезы, ставят опыты и делают выводы. Программа полностью интерактивна — каждый ребёнок выполняет задания собственными руками.
Программа разработана молодыми учёными и популяризаторами науки из МГУ им. М.В. Ломоносова.
Сюжет для ребят 7–14 лет: человеческое тело — это сложнейший механизм, в котором каждый орган выполняет свою задачу. За два часа участники исследуют организм как настоящие биологи и инженеры: разберутся, как мозг получает информацию, как сердце перекачивает кровь, как почки фильтруют жидкость, а мышцы и суставы превращают движение в точную механику.
ЛАБОРАТОРИЯ «ГОЛОВА»
Заставим мозг принимать сигналы от органов чувств, соберём аналог глаза и поймём, как устроены сетчатка и хрусталик, зачем нужны палочки и колбочки.
ЛАБОРАТОРИЯ «ГРУДНАЯ КЛЕТКА»
Соберём действующую модель сердца, сделаем собственный клапан и разберёмся, почему заменить этот орган искусственным так сложно.
ЛАБОРАТОРИЯ «БРЮШНАЯ ПОЛОСТЬ»
Исследуем работу пищеварительной, секреторной и мочевыводящей систем, узнаем, где расположены нефроны, и попробуем создать модель работающей почки.
ЛАБОРАТОРИЯ «КОНЕЧНОСТИ»
Рассмотрим скелет с точки зрения механики: найдём оптимальные точки крепления мышц, разберём работу суставов и посоревнуемся в сборке рук и ног на скорость и точность.
ДЛЯ ДОШКОЛЬНИКОВ 5–6 ЛЕТ «Наука под микроскопом»
Отдельные маршруты с меньшими группами: каждый ребёнок получает максимум внимания. Эксперименты адаптированы под возраст и безопасны, но при этом увлекательны. Дети уменьшаются в масштабе, чтобы проникнуть в тайны микромира, рассмотрят привычные структуры под сильным увеличением и изучат строение растительной клетки.
Пока дети работают в лабораториях, взрослые смогут принять участие в тематической научной викторине: вопросы на эрудицию и логику, разбор ответов, весёлые научные истории и специальный подарок победителю.
Программа для родителей бесплатная, билет приобретается только на ребёнка.
Важно: программа для родителей проходит только на русском языке.
* 26 сентября, 11:00 (5–6 лет — русский язык, 7–10 лет — русский язык)
* 26 сентября, 14:00 (5–6 лет — русский язык, 11–14 лет — русский язык)
* 26 сентября, 17:00 (5–6 лет — английский язык, 7–10 и 11–14 лет — русский и английский языки)
Важно! Перед каждой программой проводится небольшой квест. Рекомендуем приходить за 30 минут, чтобы успеть в нём поучаствовать.