Premyera – “Bioloji Eksperimentləri” elmi proqramı
“Sciencely Baku” 2019-cu ilin payızından etibarən interaktiv elmi proqramlar təşkil edir. Layihənin həyata keçirdiyi proqramlar arasında “Mendeleyev Cədvəli”, “Böyük Elmi Kəşflər”, “Elmi Yeni İl”, “Sualtı Dünya”, “Cərrahiyyə”, “Elektrik”, “Zoologiya”, “Astronomiya”, “Planeti Xilas Et” və digər proqramlar var. “Sciencely Baku” artıq 4 il ardıcıl olaraq Elmi Yay Düşərgələrikimya, biologiya, təbiət elmləri üzrə dərnəklər keçirir.
“Bioloji Eksperimentlər” biologiyanın əsaslarına iki saatlıq maraqlı səyahətdir. Burada uşaqlar gənc alimlərin rəhbərliyi ilə məktəb dərsliklərində yalnız oxuduqları təcrübələri öz əlləri ilə həyata keçirəcəklər. Biz əsl bioloji laboratoriyaya daxil olacaq və həyatın müxtəlif miqyaslarını araşdıracağıq — hüceyrə daxilindəki molekulyar reaksiyalardan başlayaraq, geniş ərazilərdə növ dəyişikliklərinə qədər.
HƏR ŞEY NECƏ TƏŞKİL OLUNUB
Uşaqlar yaş qruplarına uyğun olaraq kiçik komandalara (10–12 nəfər) bölünürlər. Hər komanda dörd laboratoriyada 25 dəqiqə keçirir. Burada uşaqlar fərziyyələr irəli sürür, onları yoxlayır, təcrübələr aparır və nəticələr çıxarırlar. Proqram tam interaktivdir — hər bir uşaq bütün tapşırıqları özü yerinə yetirir. Proqram M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin gənc alimləri və elmin populyarlaşdırılması üzrə mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanıb.
7–14 yaşlı uşaqlar üçün süjet: Antarktidada elmi ekspedisiya köməksiz vəziyyətdə qalıb! Onları buzlar arasından çıxarmaq üçün gözlənilməz bir həll tapmalıyıq: sərt hava şəraitinə və ağır yüklərə davamlı yeni canlı yaratmaq. Bunun üçün həyatın müxtəlif səviyyələrini araşdıracağıq — hüceyrə daxilindəki molekulyar qarşılıqlı təsirlərdən başlayaraq populyasiya səviyyəsinə qədər.
HEYVAN FİZİOLOGİYASI LABORATORİYASI
Canlıların ekstremal temperaturlara necə uyğunlaşdığını öyrənəcəyik. Yağ təbəqəsi ilə təcrübələr aparacaq və heyvanların yaşayış mühitini qulaqlarının ölçüsünə görə müəyyən etməyi öyrənəcəyik.
SİTOLOGİYA LABORATORİYASI
Bitki və heyvan hüceyrələrini öyrənəcəyik. Mikroskopları sazlayacaq, hüceyrə quruluşunu araşdıracaq və nümunələri güclü duz məhluluna yerləşdirərək onların dayanıqlığını yoxlayacağıq. Həmçinin öz yanaq epitelimizdən mikronümunə hazırlayacağıq.
BİOKİMYA LABORATORİYASI
Həyatın ən əsas səviyyəsindən — molekulyar səviyyədən başlayacağıq. Bitki hüceyrəsinin daxilinə baxacaq, xlorofili (həqiqi mənada) işıqlandıracaq, ksantofilləri tapacaq, onları həll edəcək və fotosintez haqqında danışacağıq.
EPİDEMİOLOGİYA LABORATORİYASI
Virusun populyasiya daxilində yayılmasını modelləşdirəcəyik. Bunun üçün əl sıxacaq, onları ultrabənövşəyi işıq altında müşahidə edəcək və epidemiyanın inkişafını kompüter vasitəsilə proqnozlaşdıracağıq. Həmçinin peyvəndlərin və əl yumağın vacibliyini təcrübə ilə sübut edəcəyik.
MƏKTƏBƏQƏDƏR UŞAQLAR ÜÇÜN “HEYVANLAR ALƏMİNDƏ” PROQRAMI
5–6 yaşlı uşaqlar üçün ayrıca marşrut nəzərdə tutulub. Qruplar daha kiçikdir, diqqət daha çoxdur və bütün təcrübələr məktəbəqədər yaşlı uşaqların psixologiyası nəzərə alınaraq hazırlanıb.
5–6 yaşlı uşaqlar üçün süjet: Ekspedisiyanın iştirakçısı olacaq və tropik meşələrə və səhralara səyahət edəcəyik. Burada balaca böcəklərdən iri timsahlara qədər müxtəlif heyvanlarla tanış olacağıq. Həşəratlar üçün tələlər quracaq, böcəkləri araşdıracaq, kitoglav quşlarının yuvalarını hazırlayacaq və onların mövsümi köçünü izləyəcəyik. Qida zəncirlərini öyrənəcək, su mənbələrində təhlükəsizliyi təmin edəcək və heyvanların gizlənmə üsullarını araşdıracağıq.
Uşaqlar laboratoriyalarda olarkən böyüklər elmi viktorinada iştirak edə bilərlər: məntiq və ümumi biliklər üzrə 18 sual, düzgün cavabların izahı, maraqlı elmi hekayələr və qalib üçün xüsusi hədiyyə.
Elmi viktorina quşlara, balıqlara, sürünənlərə və hətta sevimli itinizə belə fərqli baxmağa kömək edəcək. Maraqlı və əyləncəli olacaq.
Vacib: Valideynlər üçün proqram yalnız rus dilində keçirilir.
* 31 may, 11:00 (5–6 yaş – rus dili, 7–10 yaş – rus dili)
* 31 may, 14:00 (5–6 yaş – ingilis dili, 11–14 yaş – rus dili)
* 31 may, 17:00 (7–10 və 11–14 yaş – rus və ingilis dilləri)
Vacib: Hər proqramdan əvvəl kiçik kvest keçirilir. İştirak etmək üçün yarım saat əvvəl gəlməyi tövsiyə edirik.

"Sciencely.Baku" проводит интерактивные научные программы с осени 2019 года. За плечами проекта программы "Таблица Менделеева", "Великие научные открытия", "Научный Новый год", "Подводный мир", "Хирургия", "Электричество", "Зоология", "Астрономия", "Спасти Планету" и другие. Sciencely Baku 4 года подряд подряд проводит Научные Летние Лагеря и кружки по химии, биологии, естественным наукам.
“Биологические эксперименты” - это двухчасовое погружение в основы биологии, во время которого дети будут своими руками под руководством молодых ученых делать то, о чем большинство школьников только читают в учебниках. Проникнем в настоящую билогическую лабораторию, где с помощью экспериментов посмотрим на жизнь в разных масштабах: от молекулярных реакций внутри клетки до видовых изменений на больших территориях.
Дети делятся по возрастам на небольшие команды (по 10-12 детей). Каждая команда проводит по 25 минут в четырёх лабораториях, где ребята формулируют и проверяют гипотезы, ставят опыты и делают выводы. Программа полностью интерактивна - каждый ребёнок выполняет задания собственноручно. Программа разработана молодыми учёными и популяризаторовами науки из МГУ им. М.В.Ломоносова.
Сюжет для ребят 7-14 лет: В Антарктиде застряла научная экспедиция! Чтобы вывезти её из бескрайних льдов, мы используем неожиданное решение: создадим новое живое существо, которое выдержит суровые условия и нагрузки. Но для этого придётся разобраться в куче аспектов и исследовать жизнь на разных уровнях её организации: от взаимодействия молекул внутри клетки до популяционного уровня:
КАФЕДРА ФИЗИОЛОГИИ ЖИВОТНЫХ. Исследуем то, как организмы приспосабливаются к экстремальным температурам. Проведем опыты с жировой прослойкой и научимся определять место обитания животных по размеру ушей.
КАФЕДРА ЦИТОЛОГИИ. Изучим растительные и животные клетки. Настроим микроскопы, рассмотрим клеточную структуру и поместим образцы в крепкий раствор соли, чтобы посмотреть, насколько они устойчивы. А еще сделаем микропрепарат из собственного букального эпителия.
КАФЕДРА БИОХИМИИ. Начнем с самых основ жизни, вселенной и вообще: молекулярного уровня. Для этого заглянем внутрь растительной клетки, подсветим (в буквальном смысле) в ней хлорофилл, а еще найдем ксантофиллы, растворим их и поговорим о фотосинтезе.
КАФЕДРА ЭПИДЕМИОЛОГИИ. Смоделируем распространение вируса внутри популяции. Для этого пожмем друг другу руки, рассмотрим их под ультрафиолетом и увидим, как развитие эпидемии можно спрогнозировать с помощью компьютера. А также экспериментально докажем, что ставить прививки и мыть руки нужно регулярно.
ПРОГРАММА ДЛЯ ДОШКОЛЬНИКОВ “В ЦАРСТВЕ ЖИВОТНЫХ”.
Для детей 5–6 лет проводится отдельный маршрут. Группы меньше, внимания - больше, а все эксперименты разработаны с учётом возрастной психологии дошкольников: мы следим за балансом между понятностью и интересностью.
Сюжет для ребят 5-6 лет: Станем участниками экспедиции и отправимся в тропические леса и пустыни, чтобы познакомиться с разнообразием населяющих их животных: от маленьких жуков до внушительных крокодилов. Установим ловушки для насекомых и изучим жуков, обустроим гнезда китоглава и понаблюдаем за сезонными перемещениями этих птиц. Исследуем пищевые цепи, обеспечим безопасность на водопое, а также изучим способы маскировки животных.
Пока дети путешествуют по лабораториям, взрослые могут принять участие в тематической научной викторине: 18 вопросов на эрудицию и логическое мышление, лекция-разбор правильных ответов, весёлые научные истории и специальный подарок победителю.
Научная викторина заставит по-другому посмотреть на птиц, рыб, рептилий и даже любимую собаку. Будет интересно и очень весело. Программа для родителей бесплатная, билет приобретается только на ребёнка.