28 oktyabr – 8 noyabr 2026-cı il tarixlərində Bakıda teatr, rəqs, musiqi, kino və təhsil proqramlarını bir araya gətirən böyük beynəlxalq Baku International Arts Festival (BIAF) keçiriləcək.
Festivalın əsas hadisələrindən biri əfsanəvi rejissor Lev Dodinin quruluşunda təqdim olunacaq “Qağayı” tamaşası olacaq. Sankt-Peterburqun Kiçik Dram Teatrı — Avropa Teatrının bu tamaşası 29 və 30 oktyabr tarixlərində Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının səhnəsində nümayiş etdiriləcək. Tamaşada tanınmış aktyorlar, o cümlədən Yelizaveta Boyarskaya iştirak edir.
1 və 2 noyabr tarixlərində tamaşaçılar Təl-Əvivin “Geşer” teatrının Dmitri Krımovun quruluşunda hazırladığı “Bloody Mary” tamaşasının premyerasını izləyəcəklər. Bu, “Mariya Stüart” əsərinin klassik səhnələşdirilməsi deyil, məşhur süjetin müasir və qeyri-adi yozumudur.
Festivalın daha bir diqqətçəkən tədbiri 5 və 6 noyabrda keçiriləcək müasir xoreoqrafiya axşamı olacaq. Dünyaca məşhur xoreoqraf Şahar Binyamini özünün New Earth və Bolero X əsərlərini təqdim edəcək. Layihədə xoreoqrafın şəxsən seçəcəyi gənc azərbaycanlı rəqqaslar da iştirak edəcəklər.
Festival Heydər Əliyev Fondu və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə keçiriləcək. Proqrama müxtəlif ölkələrdən sənətçilərin və kollektivlərin iştirakı ilə 20-dən çox tədbir daxildir.

Baku International Arts Festival представит в Баку легендарные театральные постановки и мировую хореографию
Новости 14.08.2026
С 28 октября по 8 ноября 2026 года в Баку пройдет Baku International Arts Festival (BIAF) — крупный международный фестиваль, который объединит театр, танец, музыку, кино и образовательные программы.
Одним из главных событий станет показ спектакля «Чайка» в постановке легендарного режиссера Лев Додин. Спектакль Малого драматического театра — Театра Европы (Санкт-Петербург) будет представлен 29 и 30 октября на сцене Азербайджанского государственного академического музыкального театра. В постановке заняты известные актеры, в том числе Елизавета Боярская.
1 и 2 ноября зрители увидят премьеру «Bloody Mary» театра «Гешер» (Тель-Авив) в постановке Дмитрий Крымов. Это не классическая версия «Марии Стюарт», а современное и необычное переосмысление знаменитого сюжета.
Еще одним ярким событием станет вечер современной хореографии 5 и 6 ноября. Всемирно известный хореограф Шахар Биньямини представит две свои работы — New Earth и Bolero X. В проекте примут участие и молодые азербайджанские танцовщики, которых хореограф отберет лично.
Фестиваль пройдет при поддержке Фонда Гейдара Алиева и Министерства культуры Азербайджана. В программе — более 20 мероприятий с участием артистов и коллективов из разных стран мира.
Подробная программа и билеты будут опубликованы на официальном сайте: http://biaf.az/
Теги: International Festival представит Баку легендарные театральные постановки мировую хореографию #BIAF2026 #Baku #Баку #Театр #Чайка #ЛевДодин #ДмитрийКрымов #СовременныйТанец #ШахарБиньямини #Культура #АфишаБаку #BakuEvents #ТеатральнаяПремьера #Искусство #BakuInternationalArtsFestival