Azərbaycanda 18 may tarixində muzeylərə giriş pulsuz olacaq
18 may — Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə Azərbaycanda Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən muzeylərdə “açıq qapı günü” keçiriləcək.
Mədəniyyət Nazirliyinin məlumatına görə, həmin gün ölkə üzrə fəaliyyət göstərən 112 muzeyə giriş bütün ziyarətçilər üçün ödənişsiz olacaq.
Təşəbbüsün məqsədi sakin və qonaqların asudə vaxtını daha maraqlı keçirməsinə şərait yaratmaq, eyni zamanda onları Azərbaycanın zəngin tarixi, mədəniyyəti və mədəni irsi ilə daha yaxından tanış etməkdir.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Muzeylər Günü 1977-ci ildə Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə təsis olunub və muzeylərin cəmiyyət həyatındakı mühüm rolunu vurğulamaq məqsədi daşıyır.
Teqlər: Azərbaycanda tarixində muzeylərə #Azərbaycan #Bakı #muzey #muzeylər #BeynəlxalqMuzeylərGünü #mədəniyyət #haragetməli #həftəsonu #pulsuz #afişa

18 мая, в связи с Международным днем музеев, в Азербайджане пройдет день открытых дверей во всех музеях, действующих при Министерстве культуры.
Как сообщили в Министерстве культуры, в этот день посетители смогут бесплатно посетить 112 музеев по всей стране.
Инициатива направлена на то, чтобы жители и гости страны смогли интереснее провести досуг, а также ближе познакомиться с историей, культурой и богатым культурным наследием Азербайджана.
Напомним, Международный день музеев отмечается ежегодно 18 мая. Праздник был учрежден в 1977 году по инициативе Международного совета музеев (ICOM) с целью подчеркнуть важную роль музеев в культурной жизни общества.