FHN hava şəraitinin pisləşməsi ilə bağlı əhaliyə müraciət edib
Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi gözlənilən əlverişsiz hava şəraiti ilə əlaqədar vətəndaşlara xəbərdarlıq edib.
Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin məlumatına əsasən, 17 avqusta qədər ölkənin bəzi rayonlarında güclü külək və fasilələrlə yağıntılı hava gözlənilir, bəzi ərazilərdə yağıntıların intensiv olacağı ehtimal olunur. Çaylarda suyun səviyyəsinin yüksəlməsi, dağ çaylarında isə qısamüddətli daşqınların baş verməsi mümkündür.
FHN güclü külək zamanı yüngül və müvəqqəti konstruksiyalardan, binaların yaxınlığından, reklam lövhələrindən, elektrik xətlərindən və hündür ağaclardan uzaq durmağı tövsiyə edir. Küləkli hava şəraitində yanğınların sürətlə yayılması riski artdığından xüsusi ehtiyatlı olmaq vacibdir.
Kiçik həcmli gəmilərdən istifadə edənlərə belə hava şəraitində dənizə çıxmağın qadağan olunduğu bir daha xatırladılıb.
Daşqın və subasma təhlükəsi yarandıqda vətəndaşlara riskli ərazilərdən uzaq durmaq, təhlükə hiss olunduğu halda isə dərhal yaxınlıqdakı yüksək yerə qalxmaq tövsiyə olunur.
Teqlər: şəraitinin pisləşməsi bağlı əhaliyə müraciət #Azərbaycan #FHN #Hava #Külək #Yağış #Daşqın #Təhlükəsizlik #Bakı #Xəbərlər #HavaProqnozu

МЧС Азербайджана предупредило жителей о неблагоприятной погоде
Министерство по чрезвычайным ситуациям Азербайджана распространило предупреждение в связи с ожидаемым ухудшением погодных условий.
Согласно информации Национальной гидрометеорологической службы, до 17 августа в некоторых районах страны прогнозируются сильный ветер и дожди, которые местами могут быть интенсивными. Также возможен подъем уровня воды в реках и кратковременные паводки на отдельных горных участках.
МЧС призывает граждан в период сильного ветра не находиться рядом с временными конструкциями, рекламными щитами, линиями электропередачи и высокими деревьями. Кроме того, в ветреную погоду возрастает риск быстрого распространения пожаров, поэтому необходимо соблюдать повышенную осторожность.
Владельцам маломерных судов напомнили, что выход в море при таких погодных условиях запрещен.
При угрозе подтоплений и паводков жителям советуют избегать опасных территорий и, в случае необходимости, немедленно переместиться на ближайшую возвышенность.
Теги: Азербайджана предупредило жителей неблагоприятной погоде #Азербайджан #МЧС #Погода #Шторм #Дождь #Ветер #Паводок #Безопасность #НовостиБаку #ПрогнозПогоды